Psychoterapia Kraków

Psychoterapia schematów

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Czym jest psychoterapia?

CBT Schematy

Terapia schematów (a dokładniej terapia poznawcza skoncentrowana na schemacie) to integracyjne podejście do leczenia, które łączy najlepsze aspekty terapii poznawczo-behawioralnej, terapii Gestalt, teorii przywiązania, terapii psychodynamicznej w jeden ujednolicony model. Terapia Skoncentrowana na Schematach wykazała niezwykłe rezultaty w pomaganiu ludziom w zmianie negatywnych („nieprzystosowawczych”) wzorców, z którymi żyli przez długi czas, nawet jeśli inne metody i wysiłki, których próbowali wcześniej, były w dużej mierze nieskuteczne.

 

Model skoncentrowany na schemacie został opracowany przez dr Jeffa Younga, który pierwotnie ściśle współpracował z dr Aaronem Beckiem, założycielem terapii poznawczej. Podczas leczenia klientów w Centrum Terapii Poznawczej na Uniwersytecie w Pensylwanii, dr Young i jego współpracownicy zidentyfikowali grupę osób, które miały trudności z czerpaniem korzyści ze standardowego podejścia. Odkrył, że ci ludzie zazwyczaj mieli długotrwałe wzorce lub motywy w myśleniu, odczuwaniu i zachowaniu/radzeniu sobie, które wymagały innych środków interwencji. Uwaga dr Younga skupiła się na sposobach pomagania pacjentom w adresowaniu i modyfikowaniu tych głębszych wzorców lub motywów, znanych również jako „schematy” lub „pułapki życiowe”.

 

Schematy, na które ukierunkowane jest leczenie, są trwałymi i autodestrukcyjnymi wzorcami, które zazwyczaj rozpoczynają się we wczesnym okresie życia. Wzorce te składają się z negatywnych/dysfunkcyjnych myśli i uczuć, były powtarzane i rozwijane oraz stanowią przeszkody w osiąganiu celów i zaspokajaniu potrzeb. Niektóre przykłady przekonań opartych na schematach to: „Nie można mnie kochać”, „Jestem porażką”, „Ludzie nie dbają o mnie”, „Nie jestem ważny”, „Stanie się coś złego”, „ Ludzie mnie opuszczą”, „Nigdy nie zaspokoję swoich potrzeb”, „Nigdy nie będę wystarczająco dobry” i tak dalej.

 

Chociaż schematy są zwykle rozwijane we wczesnym okresie życia (w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania), mogą również tworzyć się później, w wieku dorosłym. Schematy te są utrwalane behawioralnie poprzez style radzenia sobie polegające na utrzymywaniu schematu, unikaniu schematu i kompensacji schematu. Model leczenia skoncentrowany na schemacie ma na celu pomóc  przełamać te negatywne wzorce myślenia, odczuwania i zachowania, które często są bardzo uporczywe, oraz opracować zdrowsze alternatywy, które je zastąpią.

 

Terapia Skoncentrowana na Schematach składa się z trzech etapów. Pierwsza to faza oceny, w której schematy są identyfikowane podczas sesji wstępnych. Można również wykorzystać kwestionariusze, aby uzyskać jasny obraz różnych wzorców. Następnie następuje faza świadomości emocjonalnej i doświadczania, w której pacjenci stykają się z tymi schematami i uczą się, jak je dostrzegać, gdy działają w życiu codziennym. Po trzecie, punktem centralnym staje się etap zmiany behawioralnej, podczas którego klient jest aktywnie zaangażowany w zastępowanie negatywnych, nawykowych myśli i zachowań nowymi, zdrowymi opcjami poznawczymi i behawioralnymi.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest formą leczenia psychologicznego, która okazała się skuteczna w przypadku szeregu problemów, w tym depresji, zaburzeń lękowych, problemów związanych z używaniem alkoholu i narkotyków, problemów małżeńskich, zaburzeń odżywiania i ciężkich chorób psychicznych. Liczne badania naukowe sugerują, że CBT prowadzi do znacznej poprawy funkcjonowania i jakości życia. W wielu badaniach wykazano, że CBT jest równie skuteczna lub bardziej skuteczna niż inne formy terapii psychologicznej lub leki psychiatryczne.

CBT opiera się na kilku podstawowych zasadach, w tym:

 

  • Problemy psychologiczne są częściowo oparte na błędnych lub niepomocnych sposobach myślenia.

  • Problemy psychologiczne są częściowo oparte na wyuczonych wzorcach niepomocnego zachowania.

  •  Ludzie cierpiący na problemy psychiczne mogą nauczyć się lepszych sposobów radzenia sobie z nimi, a tym samym złagodzić objawy i stają się bardziej efektywne w swoim życiu.

Leczenie CBT zwykle obejmuje wysiłki mające na celu zmianę wzorców myślenia. Strategie te mogą obejmować:

  • Nauka rozpoznawania własnych zniekształceń w myśleniu, które stwarzają problemy, a następnie ich ponownej oceny w świetle rzeczywistości.

  • Lepsze zrozumienie zachowań i motywacji innych.

  • Wykorzystywanie umiejętności rozwiązywania problemów do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

  • Nauka rozwijania większego poczucie wiary we własne możliwości.

Terapia poznawczo-behawioralna zwykle obejmuje również wysiłki mające na celu zmianę wzorców zachowań. Strategie te mogą obejmować:

  • Stawianie czoła własnym lękom zamiast ich unikania.
  • Używanie odgrywania ról, aby przygotować się na potencjalnie problematyczne interakcje z innymi.
  • Nauka uspokajania umysłu i relaksowania ciała.

Nie zawsze jest konieczne wykorzystywanie wszystkich tych strategii. Zamiast tego będziemy  współpracować ze sobą, aby rozwinąć zrozumienie problemu i opracować strategię leczenia.

CBT pomoże Ci w nauce bycia swoim własnym terapeutą. Poprzez ćwiczenia podczas sesji, jak również ćwiczenia poza sesjami,  rozwiniesz umiejętności radzenia sobie, dzięki czemu nauczysz się zmieniać własne myślenie, problematyczne emocje i zachowanie.

 

Terapia CBT kładzie nacisk na to, co dzieje się w Twoim obecnym życiu, a nie na to, co doprowadziło do trudności. Potrzebna jest pewna ilość informacji o własnej historii, ale nacisk kładziony jest przede wszystkim na poruszanie się do przodu w czasie, aby wypracować skuteczniejsze sposoby radzenia sobie z życiem.